Laminat Parke Nedir

Laminat Parke Nedir?

Matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhaya laminat denir. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenyeleme melamin formaldehit ve üre formaldehit gibi reçine malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir.

Laminat parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan 7-8 mm kalınlıktaki MDF, HDF ya da yonga levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Kanserojen maddeli yapıştırıcılar kullanılarak üretilenleri de mevcuttur.  Yapıştırma işlemi ısı ve basınç altında yapıştırıcı kullanarak yapılır. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Laminat parke yüzeyleri düzleme veya cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez.

Dünyadaki ilk laminat parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir. Ancak Parke AR-GE çalışmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminat parke Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale gelmiştir.  Laminat Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmaları araştırma ve geliştirmeye yönlendirmiştir. 1985`lerin sonlarında laminat parke diğer zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygun olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır. Darbelere sıvı temizlik maddelerine aşınmaya çizilmeye güneş ısınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka otel alışveriş merkezleri ve tüm işyerleri için son derece uygundur.

Neden Laminat Parke ?

 • Ağaç çeşitlerinin giderek azalması.
 • Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği.
 • Ahşap malzemenin bakım zorluğu.
 • Ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü tüm tüketicilerin ahşap kökenli türev malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.

Laminat malzeme üç grupta incelenir ,

 1. HPL yüksek basınç laminatı
 2. CPL sürekli basınç laminatı
 3. DPL direkt preslenen laminatlar

HPL grubuna giren laminat parkenin yüzeyi termoset esaslıdır. Bu özellik termoset reçineden kaynaklanır. Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği ısı ve basınçtan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır. Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.

Laminat Parkenin Temel Yapısı

 1. Overlay: Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakadır. Alüminyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.
 2. Dekor Tabakası: Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile baskı yapılan kağıt film tabakasıdır.
 3. HDF: Yüksek yoğunlukta kanserojen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına göre kanserojen madde ihtiva etmemelidir.
 4. Balans Kağıdı: Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.

LAMİNAT PARKENİN TEMEL YAPISI

Laminat park dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır. Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:

 1. En alt katman kağıt veya melamin destek tabakası olup, dengeleme tabakası olarak bilinmekte ve parkenin dengeli oturmasını sağlayarak zeminden kaynaklanan rutubeti engeller.
 2. Yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka, suya dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.
 3. Dekoratif tabaka ise parkeye gerçek ağaç görüntüsünü veren tabakadır. Bu tabaka esasen bir fotoğraf olup, birkaç kağıt tabakanın melamin reçine ile sıkıştırılmasından elde edilir. Gerçek renkler ve sedef parlaklığındaki boya derin bir dekor ve gerçek bir görüntü sağlar. Bu dekor tabakası ağaç dokulu geniş bir fotoğraf ile başlar ve laminat tahta boyutlarında bölümleştirilir. Çünkü aynı fotoğraf birçok tahta için kullanılmaktadır ve tahtaların durumuna göre yeniden desen oluşturmak mümkün olmaktadır
 4. Koruyucu en üst katman ise aşınmaya karşı direnç gösteren tabakadır. Bu tabaka şeffaf alüminyum oksitten mamul bir kaplama tabakasıdır. Bu kaplama tabakası tüketici eğilimlerine bağlı olarak düşük veya yüksek parlaklıkta olabilir. Bu tabaka nemin tahtaya nüfuz etmesini engeller. Bu tabaka kalitesi markalara göre farklılık gösterir.

Bütün bu tabakalar üst üste konularak, yüksek ısı ve yoğun bir basınçla bir bütün oluşturacak şekilde kaynaştırılır. Bazı tahtaların öz tabakası diğerlerinden kalın olup, her uygulamada iyi bir dayanım gösterir. Yani tahtanın özü ne kadar kalın olursa, dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Öz tabaka milimetre olarak ölçülür ve niteliği ürünün sınıfına ve imalatçının belirlediği sınıfa bağlıdır.

LAMİNAT PARKENİN GENEL ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

– Kolay aşınmaz, üzerinde ayakkabı ile yürünebilir

– Isı tasarrufu sağlar, yerden ısıtmalı sistemlere uyumludur.

– Kolay temizlenir, evde kullanılan kimyasallara karşı dayanıklıdır.

– Doğaldır.

– Leke tutmaz.

– Koku yapmaz.

– Kolay çizilmez, ezilmez ev ve büro mobilyalarına karşı dayanıklıdır

– Darbelere dayanıklıdır, konutlarda, ofis ve işyerlerinde en uygun zemin döşemesidir.

– Kolay ve hızlı monte edilir, aynı anda kullanıma hazırdır.

– Rengi solmaz, güneş ışığından etkilenmez

– Anti-alerjik modelleri vardır

– Anti-statik modelleri vardır

– Sigara, puro ateşinden etkilenmez.

– E 1 kansorejen madde içermez.

– Bakımı çok kolaydır, elektrik süpürgesiyle süpürülüp nemli bezle silinir.

TÜKETİCİNİN KENDİ YAPABİLECEĞİ BAKIM, ONARIM VEYA ÜRÜNÜN TEMİZLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİLER.

 1. a)Laminat parke hijyeniktir. Kıl süpürge veya elektrik süpürgesi ile kolayca temizlenebilmektedir. Ayak izlerini, yapışmış kirleri iyi sıkılmış ”hafif nemli” bir bez ile plakaların uzunlamasına doğru siliniz.
 2. b)Fazla nemlerin derhal alınması gerekmektedir. Daha kuvvetli kirleri sulandırılmış genel temizlik maddeleri veya laminat temizleyiciler ile temizleyiniz. Balmumu,yağ veya vernik içeren temizleyiciler veya bakım maddelerini kesinlikle kullanmayınız.
 3. c)Kirli alanlarda, temiz bir yürüme alanı oluşturmak için laminat zemin üzerine kirlilik toplama paspasları döşemek gerekmektedir.
 4. d)Laminat zemininizin değerini korumak için mobilya ayakları için keçeli sürgü ve lastikten sandalye makaraları kullanınız.tekerlek lastik tabanı DIN68131 Tip ”w” ye uygun olmalıdır.Sağlıklı bir oda atmosferi (oda sıcaklığı 18-22 C, hava nemi 55-65 % )sizin ve ailenize olduğu gibi laminat zemininiz için de çok önemlidir.
  Lamine Parke Laminat Parke
Görsel estetik Mükemmel İyi
Çizilme direnci İyi ( Parkenin cila kalitesine göre değişmektedir) Çok iyi
Leke Direnci Orta ( Parkenin kalitesine göre çok iyi olabilir ) Çok iyi
Solmaya karşı direnç Orta ( UV cila kalitesine göre değişir ) iyi
Darbe direnci iyi iyi
Bakım kolaylığı iyi Çok iyi
Nem Direnci Orta iyi
Onarım kolaylığı Çok iyi Zayıf
Yeniden cilalanabilir mi ? Evet Hayır
Üreticinin garantisi iyi iyi
Montaj yöntemi Yere yapıştırma ya da yüzer sistem Yüzer sistem
Montaj kolaylığı Yüzer sistem – Evet
Çivileme – Belki
Yere yapıştırma – Karışık
Evet
Zemin ömrü 25 yıldan fazla Ortalama 15 yıl
Open chat
1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabilirim?