DECK TEKNİK BİLGİLER

Deck Teknik Bilgileri

Deck uygulaması yapılmadan önce şap düzgünlüğü kontrol edilmelidir.

Zemine su akış eğimleri verilmeli ve yüzeyde su birikmemesi sağlanmalıdır.

Zemin beton veya su emilimi iyi olan bir yüzeyse sürme yalıtım ile emilimin engellenmesi gerekmektedir.

Yükseltilmiş zeminlerde betopan veya OSB gibi suyu emen yapı elemanları yerine suya dayanıklı su kontrası kullanılmalıdır.

Decklerin döşeneceği alanda zemin kuru olmalıdır.

Decklerin altında kullanılan karkas malzeme Thermowood ya da emprenyeli keresteden olmalı ve su akış yönüne paralel olarak döşenmelidir.

Zeminde yalıtım var ise karkaslar betona astar uygulaması sonrası poliüretan tutkalla yapıştırılmalıdır. Eğer uygulama yapılacak yüzeyde izolasyon yoksa karkaslar vida ile sabitlenmelidir.

Karkaslar arasında maksimum 30 cm aralık bırakılmalıdır.

Montaj için paslanmaz çelik vidalar kullanılmalıdır.

Uygulamaya başlamadan önce decklerin renginin UV ışınlarının etkisiyle değişmemesi için 4 tarafına pigment içerikli su, yağ veya solvent bazlı ahşap koruyucu sürülmelidir. Uygulama bittikten sonra görünen yüzeylerine en az bir kat daha sürülmesi gerekmektedir.

Uygulama yapılırken deck aralarındaki açıklığın minimum 5 mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

Armuzlu deck uygulaması için 2 deck arasındaki genişliğin minimum 4 mm, derinliğin 7 mm boşluk olacak şekilde bırakılması ve arası derz mastiği (Sikaflex T6 ya da muadili ) ile doldurulması gerekmektedir.

Karo deck uygulamalarında plastiğin altında suyun göllenmesini engelleyecek ve suyun akışını sağlayabilecek bir yapının sağlanması önemlidir.

Open chat
1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabilirim?