LAMİNAT PARKE TEKNİK BİLGİLER

LAMİNAT PARKENİN TEMEL YAPISI

Laminat park dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır. Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:

1. En alt katman kağıt veya melamin destek tabakası olup, dengeleme tabakası olarak bilinmekte ve parkenin dengeli oturmasını sağlayarak zeminden kaynaklanan rutubeti engeller.

2. Yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka, suya dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.

3. Dekoratif tabaka ise parkeye gerçek ağaç görüntüsünü veren tabakadır. Bu tabaka esasen bir fotoğraf olup, birkaç kağıt tabakanın melamin reçine ile sıkıştırılmasından elde edilir. Gerçek renkler ve sedef parlaklığındaki boya derin bir dekor ve gerçek bir görüntü sağlar. Bu dekor tabakası ağaç dokulu geniş bir fotoğraf ile başlar ve laminat tahta boyutlarında bölümleştirilir. Çünkü aynı fotoğraf birçok tahta için kullanılmaktadır ve tahtaların durumuna göre yeniden desen oluşturmak mümkün olmaktadır

4. Koruyucu en üst katman ise aşınmaya karşı direnç gösteren tabakadır. Bu tabaka şeffaf alüminyum oksitten mamul bir kaplama tabakasıdır. Bu kaplama tabakası tüketici eğilimlerine bağlı olarak düşük veya yüksek parlaklıkta olabilir. Bu tabaka nemin tahtaya nüfuz etmesini engeller. Bu tabaka kalitesi markalara göre farklılık gösterir.

Bütün bu tabakalar üst üste konularak, yüksek ısı ve yoğun bir basınçla bir bütün oluşturacak şekilde kaynaştırılır. Bazı tahtaların öz tabakası diğerlerinden kalın olup, her uygulamada iyi bir dayanım gösterir. Yani tahtanın özü ne kadar kalın olursa, dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Öz tabaka milimetre olarak ölçülür ve niteliği ürünün sınıfına ve imalatçının belirlediği sınıfa bağlıdır.

LAMİNAT PARKENİN GENEL ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

- Kolay aşınmaz, üzerinde ayakkabı ile yürünebilir
- Isı tasarrufu sağlar, yerden ısıtmalı sistemlere uyumludur.
- Kolay temizlenir, evde kullanılan kimyasallara karşı dayanıklıdır.
- Doğaldır. - Leke tutmaz.
- Koku yapmaz.
- Kolay çizilmez, ezilmez ev ve büro mobilyalarına karşı dayanıklıdır
- Darbelere dayanıklıdır, konutlarda, ofis ve işyerlerinde en uygun zemin döşemesidir.
- Kolay ve hızlı monte edilir, aynı anda kullanıma hazırdır.
- Rengi solmaz, güneş ışığından etkilenmez
- Anti-alerjik modelleri vardır
- Anti-statik modelleri vardır
- Sigara, puro ateşinden etkilenmez.
- E 1 kansorejen madde içermez.
- Bakımı çok kolaydır, elektrik süpürgesiyle süpürülüp nemli bezle silinir.

TÜKETİCİNİN KENDİ YAPABİLECEĞİ BAKIM, ONARIM VEYA ÜRÜNÜN TEMİZLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİLER.

a) Laminat parke hijyeniktir. Kıl süpürge veya elektrik süpürgesi ile kolayca temizlenebilmektedir. Ayak izlerini, yapışmış kirleri iyi sıkılmış ''hafif nemli'' bir bez ile plakaların uzunlamasına doğru siliniz.

b) Fazla nemlerin derhal alınması gerekmektedir. Daha kuvvetli kirleri sulandırılmış genel temizlik maddeleri veya laminat temizleyiciler ile temizleyiniz. Balmumu,yağ veya vernik içeren temizleyiciler veya bakım maddelerini kesinlikle kullanmayınız.

c) Kirli alanlarda, temiz bir yürüme alanı oluşturmak için laminat zemin üzerine kirlilik toplama paspasları döşemek gerekmektedir.

d) Laminat zemininizin değerini korumak için mobilya ayakları için keçeli sürgü ve lastikten sandalye makaraları kullanınız.tekerlek lastik tabanı DIN68131 Tip ''w'' ye uygun olmalıdır.Sağlıklı bir oda atmosferi (oda sıcaklığı 18-22 C, hava nemi 55-65 % )sizin ve ailenize olduğu gibi laminat zemininiz için de çok önemlidir.